Razvod može biti težak i stresan period. Nadamo se da će vam ove informacije biti od pomoći.
Pokušaćemo vam objasniti sudske procedure na jednostavan način kako biste ih mogli razumjeti. Nadamo se da će vam to pomoći da dobijete više pouzdanja u suočavanju s pravnim sistemom. Možete to prebroditi. Prije noge što počnete, postoji nekoliko stvari koje treba da znate.
- S jednim izuzetkom (pogledajte niže) morate živjeti u državi Vermont ili druga strana mora živjeti ovdje kako biste mogli podnijeti zahtjev za razvod braka u državi Vermont.
- Jedan od vas mora da živi u državi Vermont najmanje jednu godinu do vremena završnog ročišta za razvod.
- Završno ročište za razvod ne može se planirati ako niste razdvojeni (vodite odvojeni život) najmanje 6 mjeseci.
- Ako jedna strana podnese zahtjev za razvod, do razvoda dolazi bez obzira na to želi li druga strana da se razvede.
- Niže navedeni koraci nisu isti za sve sudove ili se ne primjenjuju u svim slučajevima.
Ako još uvijek želite podnijeti zahtjev za razvod, počnite ovdje i krenite korak po korak.
Postoji samo jedan izuzetak što se tiče zahtjeva za boravište. Ako ne živite u državi Vermont, možete dobiti razvod u njoj samo ako su sve izjave koje slijede istinite:
- Zasnovali ste registriranu zajednicu ili istopolni brak u državi Vermont
- Ne možete dobiti razvod u državi u kojoj trenutno boravite jer državni zakon ne priznaje vaš brak ili registriranu zajednicu.
- Nemate maloljetnu djecu i
- Imate pismeni sporazum s vašim partnerom u registriranoj zajednici ili supružnikom u istopolnom braku o podjeli sve imovine i dugova
Možete naći opće informacije o razvodu i razdvajanju u državi Vermont na Family Law Information on the Vermont Judiciary's website (Informacije o porodičnom pravu na web stranici pravosuđa u državi Vermont).
Trebam li naći advokata?
Dajemo ovu informaciju osobama s niskim prihodima koje si ne mogu priuštiti usluge advokata. Ako si možete priuštiti trošak, savjetujemo vam da uzmete advokata. Ali, ako si ne možete priuštiti advokata, evo nekih smjernica.
Trebali biste nastojati uzeti advokata ako je razvod komplikovan uslijed:
- problema vezanih za imovinu kao što su penzije ili nekretnine
- nasilja u porodici
- problema vezanih za međudržavno starateljstvo (vi i vaš bivši partner imate djecu i živite u različitim državama)
- činjenice da imate invalidnost ili da ne govorite dobro engleski jezik
Možete probati da to sami učinite:
- ako ste se vi i vaš supružnik dogovorili o uvjetima razvoda
- ako se vi i vaš supružnik možete dogovoriti o starateljstvu nad djetetom i posjetama
- ne mislite da je vaš supružnik prijetnja i
- imate malo imovine ili dugova, koji možete pravično podijeliti
Ako mislitie da vam treba advokat i ne možete ga si priuštiti, nazovite Vermont Legal Aid (Pravna pomoć u Vermontu) na broj 1-800-889-2047. Možete biti povezani s volonterskim advokatskim programom ili jednim od drugih besplatnih ili jeftinih programa pravne pomoći države Vermont. Nema dovoljno slobodnih advokata za sve osobe koje zovu.
Drugi mogući resursi za dobivanje besplatne advokatske pomoći:
- Have Justice Will Travel - (za slučajeve u okruzima Rutland i Bennington) 1-877-496-8100
- Lokalni program protiv zlostavljanja u porodici vas možda može uputiti nekom advokatu. Nazovite hotline (služba telefonske pomoći) aktivan u cijeloj zemlji 1-800-228-7395.
Važni savjeti
Ako niste u bračnoj zajednici ali imate djecu, trebate podnijeti dokumente za postupak utvrđivanja roditeljstva.
Nazovite Vermont Legal Aid (Pravnu pomoć u Vermontu) na broj 1-800-889-2047 ako trebate pomoć vezanu za:
- dobijanje hrane ili utočišta
- plaćanje medicinske pomoći
- dobivanje javne beneficije
- problema sa stanovanjem
- bijeg od nasilja u porodici
- probleme s federalnim porezom
- oduzimanje imovine u svrhu prisilne naplate
- dugove na kreditnoj kartici ili druge dugove
Ako imate dodatna pitanja o vašem razvodu ili ako trebate pomoć oko popunjavanja sudskih obrazaca, posjetite pravnu organizaciju u mjestu u kojem živite.
Sljedećih 10 koraka će vam objasniti šta treba da radite. Za neke osobe neće biti potrebno proći svih 10 koraka. Zapamtite: korak po korak.
1. korak: Nabavite sudske obrasce
Otiđite u lokalni Viši sud - Odjel za porodicu i obratite se sudskom službeniku da biste dobili paket obrazaca. Kažite sudskom službeniku da li ste u bračnom stanju i da li imate djece s vašim supružnikom. Sudski službenik će vam dati odgovarajući paket obrazaca. U paketu se nalazi i stranica s uputstvima o načinu popunjavanja obrazaca.
Isto tako možete dobiti obrasce i informativni paket online kako biste razumjeli sudsku proceduru. Za razvod, izaberite Razvod s djecom ili Razvod bez djece. Postoji i program anketnog upitnika koji vam može pomoći u popunjavanju obrazaca online nazvan CourtFormPrep kojeg možete upotrijebiti za počinjanje razvoda, odgovor na zahtjev za razvod, ili počinjanje razvoda osoba koje nemaju boravište u državi Vermont.
Dobivanje razvoda braka podrazumijeva snošenje određenih troškova. Online možete naći popis sudskih taksi. U nastavku navodimo neke od troškova:
Razvod s djecom - Sud poštom uručuje dokumente drugoj strani.
- Taksa za podnošenje zahtjeva bez sporazuma: 295 USD
- Taksa za podnošenje zahtjeva s potpunim sporazumom: 90 USD
Razvod bez djece - Vi ste odgovorni za uručivanje dokumenata za razvod i plaćate troškove usluge.
- Taksa za podnošenje zahtjeva bez sporazuma: 295 USD
- Taksa za podnošenje zahtjeva s potpunim sporazumom: 90 USD
- Naknada za usluge: 50 USD - 100 USD
Ako imate vrlo niske prihode i ne možete platiti te troškove, možete tražiti od suda da ih plati umjesto vas. Zamolite sudskog službenika da vam dâ Application to Proceed in Forma Pauperis (IFP) (Zahtjev za postupak za siromašne osobe). Taj obrazac se zove i obrazac za oslobađanje plaćanja taksi.
Na IFP obrascu (za oslobađanje plaćanja taksi) navedite sve vaše prihode i troškove. Ako imate Reach Up (državni program za pomoć), SSI (dodatni sigurnosni dohodak) ili primate opštu socijalnu pomoć, sud vas treba osloboditi plaćanja taksi. Ako vam je to pravo odbijeno, obratite se Vermont Legal Aid-u (Pravnoj pomoći u Vermontu). Ako su vaši prihodi viši, sud će pregledati vaše prihode i troškove i odlučiti da li ispunjavate uslove za oslobođenje plaćanja taksi. Ponekad se dešava da se osobe oslobađaju plaćanja taksi čak i ako su zaposlene.
2. korak: Popunjavanje obrazaca
Potom morate popuniti sve obrasce koji ste dobili na sudu. Naslovnica na prednjoj strani paketa obrazaca (ili ona koju ste dobili online) može vam biti od pomoći kod popunjavanja. Pažljivo je pročitajte.
Savjeti:
- Ako ne možete sami popuniti obrasce, pitajte sudskog službenika da li u vašoj oblasti postoji pravna organizacija ili program pravne pomoći. Advokat ili pravni asistent koji radi u takvoj organizaciji može vam pomoći da popunite obrasce. Sudsko osoblje ne može vam pružiti pravne savjete.
- Kad predajete sudu bilo kakav dokument, uvijek pošaljite jednu kopiju drugoj strani ili njegovom ili njenom advokatu, ako je druga strana ima.
- Napravite drugu kopiju svih sudskih dokumenata. Stavite ih u fasciklu i čuvajte sve zajedno. Isto tako, stavite u tu fasciklu i sve dokumente koje dobijete od druge strane. Uvijek održavajte fasciklu ažuriranom. Svaki put kad idete na sud ponesite je sa sobom. Isto tako možete držati zabilješke s datumima o dešavanjima vezanim za vaš slučaj.
- Ako je vaš slučaj vezan za nasilje u porodici i ako želite da vaša nova adresa ostane nepoznata vašem supružniku, obratite se za pomoć organizacijama Vermont Network Against Domestic and Sexual Violence (Mreža države Vermont protiv zlostavljanja u porodici i seksualnog nasilja) ili Vermont Legal Aid (Pravna pomoć u Vermontu).
3. korak: Podnošenje i uručenje obrazaca
Ako podnosite zahtjev za razvod s djecom, prvo trebate podnijeti dokumente sudu, a sud će uručiti dokumente poštom. Prije nego što podnesete zahtjev napravite kopiju dokumenata za sebe.
Ako podnosite zahtjev za razvod bez djece, prvo trebate podnijeti dokumente sudu, a potom ih uručiti vašem supružniku. Postoji nekoliko različitih načina za uručenje dokumenata supružniku i trebate izabrati onaj koji vam najbolje odgovara:
- Na ruke: ako ste u dobrim odnosima s vašim supružnikom, možete mu uručiti kopiju tužbe na ruke. Morate osigurati da supružnik potpiše Acceptance of Service form (obrazac za prihvatanje uručenja)
- Preporučnim pismom s povratnicom
- Običnom poštom
- Preko šerifa
Važno je da sud primi dokaz da je vaš supružnik primio kopiju dokumenata.
Dodatni savjeti:
- Nakon što je šerif uručio dokumente drugoj strani, on će vam vratiti dokumente. U pozivu se navodi ime osobe kojoj su dokumenti uručeni. Isto tako od šerifa ćete dobiti i potpisanu izjavu o uručenju.
- Morate podnijeti sudu potpisani poziv i izjavu čim ih primite.
- Ako ne uručite dokumente drugoj strani u roku od 60 dana, sud može odbaciti slučaj. Ako se to dogodi, morat ćete početi ispočetka. Možda ćete morati platiti još jednu taksu za podnošenje zahtjeva.
- Možda nećete biti u mogučnosti da pronađete drugu stranu. Ako ste učinili sve što je razumno moguće ali još uvijek niste pronašli drugu stranu, sud vam može dopustiti da izvršite "uručenje javnim objavljivanjem u novinama". Međutim, sud neće platiti troškove objavljivanja u novinama.
Važno: odmah pismenim putem obavijestite sud ako promijenite poštansku adresu ili broj telefona. Sudski službenik mora biti u stanju da vas pronađe. U protivnom, nećete moći dobiti sudske obavijesti i možete propustiti zakazana sudska ročišta.
4. korak: Sastanak s voditeljem slučaja
Nekoliko sedmica nakon podnošenja zahtjeva za razvod sudu (i nakon što ste ih uručili drugoj strani ako nemate djece), sud će poslati obavještenje objema stranama. U tom obavještenju navodi se da je zakazan sastanak s voditeljem slučaja. Navode se datum i vrijeme sastanka. U nekim sudovima opterećenim većim brojem predmeta, možda ćete morati čekati malo duže da dobijete obavještenje i datum sastanka.
Nemojte propustiti sastanak.
Sastanak vodi voditelj slučaja. Voditelj slučaja se bavi vašim slučajem na sljedeći način:
- Nastoji da vam pomogne da postignete neki sporazum, ako je moguće, o bilo kojim spornim pitanjima - posebno onima koji se odnose na djecu, kao što su starateljstvo, posjete i izdržavanje djece.
- Pomaže vam da postignete sporazum o spornim pitanjima vezanim za imovinu, uključujući i podjelu imovine i dugova.
- Bavi se spornim pitanjima oko kojih niste u mogućnosti postići sporazum.
- Izdaje pismeni nalog u kojem se navode elementi vašeg sporazuma.
U obavještenju o datumu sastanka koje ste dobili od suda biće naveden i popis svih informacija koje treba da ponesete sa sobom.
Ako imate djecu, morat ćete donijeti na sastanak s voditeljem slučaja izjavu o cjelokupnom financijskom stanju i ostale financijske dokumente. Voditelj slučaja će vam prikazati smjernice o izdržavanju djece i na sastanku obje strane mogu se složiti o izdržavanju djece.
Na sastanku s voditeljem slučaja ne morate se dogovoriti ni o čemu. Voditelj slučaja nije sudija. Ne trebate se osjećati pod pritiskom ili primorani da brzo donesete neku odluku. To je vrlo važno. Može biti teško promijeniti odluku na koju ste pristali.
Savjeti:
- Ako ste žrtva nasilja u porodici, možete pitati voditelja slučaja da se odvojeno sastane s vama i s drugom stranom.
- Ako nastojite da postingete neki sporazum s drugim roditeljem, zapamtite da će sud ispitati situaciju kako bi se uvjerio da su zadovoljene potrebe djeteta.
- Ako se ne možete dogovoriti o starateljstvu ili posjetama, možete podnijeti zahtjev sudiji za ročište u svrhu donošenja privremenih mjera. Dok čekate na ročište neće biti drugih sudskih rasprava.
- Ako se ne možete dogovoriti, zakazat će se ročište za vaš slučaj. Ako se jedna od dvije strane ne pojavi na sastanku, nije moguće postići nikakav sporazum i u tom slučaju zakazat će se ročište za vaš slučaj.
- Ako ste se dogovorili o svim spornim pitanjima prije sastanka, voditelj slučaja može vam pomoći da pređete sve preostale korake.
- Ako imate potrebu da riješite hitna sporna pitanja prije nego što se kompletiraju svi koraci, voditelj slučaja može vam pomoći da pređete s četvrtog direktno na sedmi korak.
5. korak: Privremeni nalog
Prije ili nakon sasatanka s voditeljem slučaja sudija će izdati Interim Domestic Order (Privremeni nalog o odnosima među supružnicima). To je standardni obrazac koji navodi objema stranama pravila koja će biti na snazi dok se čeka na zakazivanje završnog ročište. Privremeni nalog daje stranama informacije o:
- Zabrani zlostavljanja
- Iseljenju iz porodičnog stana
- Ličnim stvarima i nekretninama
- Troškovima i dugovima
- Osiguravajućim policama
Obje strane moraju poštivati ovaj nalog do završnog ročišta osim ako se drukčije ne dogovore pismenim putem, ili ako ne podnesu zahtjev za ročište u svrhu izmjene naloga. Ako se vi i druga strana dogovorite da nešto promijenite, morati podnijeti sudu pismeni sporazum. Vrlo je važno da poštujete svaki nalog koji sud izdaje.
6. korak: Medijacija
6. korak ne dešava se u svim slučajevima, ali u nekima od njih sudija može naložiti stranama da učestvuju u medijaciji. Jedan medijator će vam pomoći da postignete sporazum u vezi sa što više spornih pitanja. Medijator će se baviti postizanjem sporazuma o spornim pitanjima kao što su:
- kako namjeravate dijelliti starateljstvo i posjete
- gdje će djeca živjeti
- kada će djeca provoditi vrijeme s drugim roditeljem
- iznos novca za izdržavanje djece
- način pokrića zdravstvene zaštite djece
- ko će plaćati kućne troškove
- alimentacija supružnika
- bilo koja druga sporna pitanja koja će neposredno utjecati na djecu
- kako ćete podijeliti imovinu
- kako ćete podijeliti plaćanje dugova
Morate učestvovati u medijaciji s dobrim namjerama, ali ne trebate se složiti s bilo čim što smatrate pogrešnim ili neostvarljivim. Na početku, medijator se obično sastaje sa svakom stranom posebno.
Ako ste pretrpjeli nasilje od druge strane ili ako se bojite, kažite to medijatoru tokom privatnog sastanka. Možete tražiti da budete u odvojenoj sobi od druge strane tokom medijacije.
Medijacja nije besplatna. Troškovi medijacije bit će podijeljeni s drugom stranom. Tražite od medijatora da vam troškovi medijacije budu određeni na osnovu dohotka.
7. korak: Ročište za privremenu odluku o razvodu
7. korak je formalno sudsko ročište. Ne dešava se u svim slučajevima. Prilikom tog ročišta, sudija saslušava obje strane. Možete sami dati izjavu, dovesti svjedoke i podnijeti dokumente. Slijedit će se sudska pravila o postupku i dokazima.
Nakon ročišta, sudija će vam izdati privremenu odluku u kojoj se navodi šta će se desiti s djecom i sporna pitanja koja se njih tiču dok se vaš slučaj razvoda ne okonča. Sudija isto tako može izdati privremene odluke o podjeli imovine, o tome ko će živjeti u porodičnom domu i ostalim financijskim spornim pitanjima.
8. korak: Predprocesno stanje ili sastanak
8. korak ne dešava se u svim slučajevima, ali sudija može zakazati sastanak kako bi utvrdio stanje vašeg slučaja i pomogao vam da shvatite naredne korake. Na sastanku, sudija može zakazati datum i vrijeme završnog ročišta i njegovo trajanje.
9. korak: Završno ročište
U državi Vermont, morate živjeti odvojeno od supružnika 6 mjeseci prije nego što se može održati završno ročište. To ne znači odvojena mjesta stanovanja. To može značiti da živite odvojene živote pod istim krovom.
Ako imate djecu, sud neće zakazati završno ročište dok ne prođe 6 mjeseci od uručenja dokumentacije za razvod.
Ročište može biti zakazano za sporazumni razvod braka ili razvod braka po tužbi. Oba su formalna ročišta kao što je privremeno ročište.
Ročište za sporazumni razvod braka
Ročište za sporazumni razvod braka se održava kad se strane dogovore o svim spornim pitanjima vezanim za djecu (ako ih imate) i o podjeli bračne imovine i/ili dugova. Na ročištu za sporazmni razvod braka od vas će se tražiti da izjavite:
- datum i mjesto sklapanja braka
- da živite odvojeno više od 6 mjeseci
- da je jedna strana živjela u državi Vermont najmanje godinu dana do vremena završnog ročišta
- da strane nemaju namjeru ponovo živjeti zajedno
- da smatrate postignuti sporazum pravednimi
- da želite da vam sud donese odluku o razvodu
Sudija vas može isto tako upitati želite li da se odreknete perioda čekanja (nisi period). Period čekanja (Nisi period) je vrijeme čekanja nakon konačne sudske odluke o razvodu braka. Ako dobijete nalog o periodu čekanja, vaš razvod nije konačan dok se ne završi taj period. Period čekanja počinje datumom konačne sudske odluke o razvodu braka i može trajati 90 dana. Nije potrebno da koristite period čekanja. Možete ga odbiti. Ako odbijete odredbu o periodu čekanja, razvod će biti konačan na dan konačne sudske odluke. Ako se ne odreknete perioda čekanja, razvod će biti konačan nakon 90 dana.
Ročište za razvod braka po tužbi
Sudija saslušava obje strane i izdaje konačnu odluku. Morat ćete svjedočiti u vezi sa svim gore izloženim pitanjima osim sporazuma. Možete svjedočiti, pozvati svjedoke i podnijeti dokumente. Možete postaviti pitanja drugoj strani, a i druga strana može postaviti pitanja vama i vašim svjedocima. Primjenjivat će se sudska pravila o postupku i dokazima.
Rok za podnošenje žalbe protiv konačne odluke je 30 dana nakon što je sudski službenik unio odluku u popis sudskih rješenja. Podnesite svaku žalbu sudskom službeniku na Sudu za porodično pravo. Vjerovatno će vam biti potreban advokat da nastavite sa žalbom. Iako možete biti oslobođeni plaćanja troškova za podnošenje žalbe, ne možete biti oslobođeni plaćanja drugih troškova. Žalbeni procesi su skupi.
10. korak: Ročište za izdržavanje djece
Ako imate maloljetnu djecu s drugom stranom, sud će zakazati ročište za izdržavanje djece nakon što je sudija izdao konačnu odluku. O ročištima za izdržavanje djece odlučuje mirovni sudija.
Pregled
- Odlučite da li vam je potreban advokat ili ste sigurni da možete sami nastaviti s postupkom.
- Pročitajte ova uputstva koja će vam pomoći da počnete.
- Kad dobijete paket sudskih obrazaca pažljivo sve pročitajte
- Popunite sve obrasce. Tražite pomoć ako je potrebno. Ako je potrebno ovjeriti neki obrazac, potpišite ga kod notara i onda napravite kopije za svoju arhivu.
- Popunite obrasce i uvjerite se da su uručeni.
- Idite na sastanak s voditeljem slučaja.
- Poštujte privremeni nalog.
- Dođite na vrijeme na sva zakazana ročišta ili sastanke. Ne vodite djecu u sud.
- Ako promijenite adresu, pismenim putem obavijestite sud o tome.
- Idite korak po korak!
Uobičajena pitanja
Do sada smo vam objasnili osnove rada sudskog odjela za porodično pravo, ali treba još puno toga znati. Evo odgovora na neka često postavljena pitanja.
P. Šta treba da radim ako se želim razvesti a nemam djece?
O. Vaš razvod će biti jednostavniji jer ne morate rješavati sporna pitanja oko djece. Za početak uzmite paket obrazaca za razvod bez djece. Nakon što podnijeli dokumente sudu i uručili ih drugoj strani, slučaj će imati isti tok kao i razvod s djecom.
Ako ste tuženik u slučaju, podnesite sudu ili Obavijest o pristupu raspravi ili Odgovor i protivtužbu u roku od 21 dana nakon što su vam uručeni sudski dokumenti. Obavijest o pristupu raspravi jednostavno obavještava sud da namjeravate učestvovati u slučaju. Pošaljite kopiju drugoj strani a sudu podnesite original. Odgovor i protivtužba je duži obrazac koji možete podnijeti sudu i uručiti drugoj strani. Tim obrascem i vi tražite razvod. Ako druga strana odluči da odustane od postupka, možete još uvijek nastaviti sa protivtužbom.
Ako ne podnesete sudu obavijest o pristupu raspravi ili odgovor, tada će sud pretpostaviti da vam nije bitan ishod slučaja. Sud može nastaviti s postupkom i odlučiti o svim spornim pitanjima slučaja o kojima vam neće pružiti bilo kakve dodatne informacije.
P. U čemu se slučaj za utvrđivanje roditeljstva (za roditelje koji nisu u bračnom odnosu) razlikuje od razvoda?
O. Postoji nekoliko razlika između slučaja za utvrđivanje roditeljstva i razvoda:
- Sud neće odlučivati o spornim pitanjima koja se tiču imovine. Jedina sporna pitanja o kojima sud odlučuje u slučaju za utvrđivanje roditeljstva su starateljstvo, posjete i izdržavanje djece.
- Ako bilo koja strana ospori očinstvo navodnog oca djeteta, morat ćete prvo proći kroz test utvrđivanja očinstva.
- Sud će izdati nalog za izdržavanje djeteta, ali neće moći izdati nalog o izdržavanju (alimentaciji) supružnika.
P. O kojim spornim pitanjima u vezi s djecom mora odlučiti sud ili se obje strane moraju sporazumjeti?
O. Treba da mislite o ovim spornim pitanjima i ako možete raspravite o tome s drugim roditeljem:
- Gdje će djeca živjeti? S jednim roditeljem većinom vremena ili će vrijeme biti podijeljeno između roditelja?
- Kad i pod kojim uvjetima će djeca provoditi vrijeme s drugim roditeljem? Ako imate dobre razloge da iz sigurnosnih razloga tražite da se posjete vrše uz neke uvjete (kao što su nadzor drugog člana porodice ili zabrana upotrebe alkolhola ili droga za vrijeme posjete), postavite ta pitanja drugom roditelju, voditelju slučaja ili sudiji.
- Koliki će biti iznos novca za izdržavanje djeteta?
- Kako ćete pokriti troškove zdravstvene zaštite djeteta? Može li bilo koja strana dobiti zdravstveno osiguranje na poslu? Da li vaše dijete ima pravo na javno osiguranje (Dr. Dynasaur, Medicaid, VHAP, Green Mountain Care, ili drugi državni program)? Kako ćete dijeliti bilo kakve neočekivane medicinske troškove?
- Postoji li bilo koje sporno pitanje vezano za dijete koje želite uključiti u sporazum? Na primjer, da li vjerski odgoj, obrazovanje, liječenje ili posjete baki i djedu predstavljaju sporna pitanja?
Postoje dvije vrste starateljstva ili "Roditeljskih prava i odgovornosti" (Parental Right and Responsibilities): fizičko (gdje djeca žive) i pravno (pravo donošenja odluka koja se tiču djeteta i njegovog liječenja, obrazovanja, svakodnevne brige, vjerskog odgoja, itd.). Fizička i pravna prava i odgovornosti mogu biti ostvarena od strane samo jednog roditelja ili mogu biti podijeljena. Tako, na primjer, ako djeca žive većinom s jednim roditeljem, taj roditelj ima primarnu fizičku odgovornost.
Važno je napomenuti da sud ne može odrediti podijeljena prava i odgovornosti osim ako se o tome ne slažu obje strane. Sud može podijeliti pravne odgovornosti tako da je jedan roditelj odgovoran za neke odluke a drugi roditelj za druge. Na primjer, jedan roditelj mogao bi imati pravo donošenja odluka u vezi s religijom, ali drugi bi mogao imati pravo donošenja svih drugih pravnih odluka. U teškim slučajevima, sud može imenovati "guardian ad litem" (staratelja djeteta u sporu). Ta osoba pomažu sudu da donese najbolju odluku u interesu djeteta.
P. Šta je roditeljski koordinator?
O. U slučajevima kad strane ne mogu postići sporazum, sud može imenovati roditeljskog koordinatora. Na taj način se pomaže roditeljima da odrede raspored i da slijede sudske naloge. Roditeljski koordinatori su posebno obučeni da djeluju u određivanju najboljeg interesa djeteta za vrijeme razvoda ili drugog pravnog slučaja u okviru porodičnog prava. Roditeljski koordinator će razgovarati s važnim osobama u životu djeteta i preporučit će sudu najbolji raspored kontakata između roditelja i djeteta, ili roditeljski plan.
Ako se jedan od roditelja ne slaže s preporukom roditeljskog koordinatora, on može podnijeti prigovor sudu. Tada će sud zakazati ročište kako bi odredio da li će usvojiti ili ne preporuke roditeljskog koordinatora.
P. Koliko dugo će trajati moj sudski slučaj?
O. To zavisi od nekoliko stvari. Ako se razvodite, čak i ako ste se sporazumjeli u vezi sa svim spornim pitanjima, morate čekati najmanje 6 mjeseci od početka razdvojenog života do održavanja završnog ročišta.
Ako imate maloljetnu djecu, sud neće zakazati završno ročište o starateljstvu dok ne prođe najmanje 6 mjeseci od podnošenja zahtjeva.
P. Kako da podnesem zahtjev za razvod iz drugih razloga ili na osnovu nečeg drugog?
O. Većina razvoda u državi Vermont odobrava se na osnovu činjenice da strane žive odvojeno 6 uzastopnih mjeseci i da nije vjerovatno da će ponovo živjeti zajedno.
Iako zakon države Vermont uključuje 6 drugih osnova za razvod, nisu predviđeni obrasci za podnošenje zahtjeva za razvod po tim osnovama. Ako odlučite da želite podnijeti zahtjev za razvod na osnovu drugih razloga a ne šestomjesečnog odvojenog života i odluke da nećete ponovo živjeti zajedno, tada treba da se obratite advokatu. Ako podnesete razlog za razvod a ne popratite ga dokazima, sudija može da vam ne odobri razvod.
Ako jedna strana izjavi sudu da postoje "nepomirljive razlike", sud može donijeti odluku o razvodu; znači, sud skoro uvijek odobrava razvod braka po toj osnovi čak i ako je jedna strana kriva. Ozbiljno nasilje može biti bitno u drugim odlukama koje sud mora donijeti u slučaju razvoda, kao što su starateljstvo, posjete ili izdržavanje supružnika. To važi čak i ako podnosite zahtjev za razvod na osnovu odvojenog šestomjesečnog života.
P. Ako sam tuženik i poštom dobijem dokumentaciju o razvodu, ako potpišem i vratim "potvrdu prijema", da li to znači da se slažem sa svim što piše u tužbi?
O. Ne. Ako potpišete i vratite obrazac, to samo znači da se slažete da primite dokumentaciju o razvodu. Imat ćete priliku da objasnite vaše stavove o spornim pitanjim za vrijeme sastanka, medijacije i svih formalnih ročišta kojima možete prisustvovati.